niedziela, 7 sierpnia 2016

Chelsea Flower Show 2016

Chelsea Flower Show to nie tylko największa na świecie wystawa ogrodnicza, ale też święto pasjonatów zieleni, która ściąga co roku ponad 150 tysięcy zwiedzających. Miałam przyjemność odwiedzić ją po raz trzeci i z przyjemnością dzielę się z Wami wrażaniami. Mimo niesprzyjających okoliczności przyrody, starałam się uchwycić w opisach i na fotografiach atmosferę tego wydarzenia, przekazać ten dreszczyk emocji, który towarzyszył mi podczas zwiedzania magicznego świata ogrodów na Chelsea.

Będę dzielić relację na kilka części, ale na początek kilka słów wstępu.
Park, w którym mieści się od ponad 100 lat wystawa Chelsea Flower Show obejmuje obszar 45 000 m2 i znajduje się w centrum Londynu, w parku pobliżu szpitala w dzielnicy Chelsea.
Od wejścia widać było główne aleje z namiotami wystawców, których w tym roku było ponad 500. Największe brytyjskie szkółki, ekspozycje organizowane przez reprezentacje krajowe, ale także lokalni rzemieślnicy, rodzinne firmy ogrodnicze, artyści i…dyktatorzy ogrodniczej mody..
Centralne miejsce w parku zajmuje ogromny pawilon wystawowy (The Great Pavilion) obejmujący obszar średniej wielkości boiska..Wokół pawilonu, na całym obszarze parku usytuowane są liczne stoiska firm z branży ogrodniczej i przede wszystkim - ogrody pokazowe. Od końca kwietnia, przez 4 tygodnie - w parku Chelsea zaczyna się dziać magia. Zielone połacie terenu wokół szpitala zamieniają się w ruchliwy plac budowy, z którego wyłaniają się najpierw zarysy budowli, potem wyrastają dojrzałe drzewa i powstają ogrody, projektowane i skrupulatnie planowane przez długie miesiące przed Chelsea. Prominentni sponsorzy (pojedynczy ogród kosztuje od 150 tys. funtów wzwyż, a górna granica nierzadko przekracza milion funtów), gwiazdy światowego designu, setki tysięcy roślin, ciężki sprzęt i 800 ludzi pracujących na to przedsięwzięcie, aby pod koniec maja wszystko było gotowe na wizytę sędziów Brytyjskiego Towarzystwa Ogrodniczego (Royal Horticulture Society – RHS), którzy decydują, jaki medal nagrodzi ich wysiłki. 

Nagrody przyznawane są w sumie w 3 kategoriach – główne ogrody pokazowe (Show Gardens), artystyczne (Artisan Gardens) i nowatorskie (Fresh Gardens). Przyznaje się medale złote, pozłacane (Silver-Gilt), srebrne i brązowe. Poza tym spośród nagrodzonych złotym medalem (przyznaje się ich kilka co roku) wybierany jest najlepszy ogród w każdej kategorii (Best in Show).

Każdemu z nich poświęciłam krótki wpis z notkę dotyczącą autora projektu i kilkoma zdjęciami. Zapraszam na relację z Chelsea Flower Show 2016!


25.05.2016, Londyn

Pogoda nas niestety tradycyjnie nie rozpieszczała - było pochmurno, wietrznie i ziiiiiiimnooo...pewnie koło 15 stopni. Zmarzłam okrutnie w moim cienkim płaszczyku, choć emocje grzały od środka! Już od stacji metra widać było drogowskazy prowadzące na wystawę, udekorowane ikebanami z kwiatami. Nawet w tłocznym Londynie z łatwością spostrzegłam grupy ciągnących na na pokaz ogrodników.  Dotarliśmy na miejsce tuż przed otwarciem i pierwsze kroki na wystawie Chelsea Flower Show skierowaliśmy do Artisan Gardens, czyli alejki małych ogrodów artystycznych...

Kategoria Artisan Gardens wprowadzona została na ChFS w 2011 i wraz z głównymi pokazowymi ogrodami rywalizuje o nagrody główne, przyznawane RHS. Ogrody położone są wzdłuż trasy spacerowej w Renelagh Gardens, z tłem w postaci leśnych drzew. To niewielkie ogrody, inspirowane kulturą regionalną. osobistą historią czy rękodziełem lub innym tematem przewodnim np. ginącym rzemiosłem.

The Artisan Gardens - ogrody artystyczne


Papworth Trust - Together We Can


Meningitis Now Futures Garden


The Garden Bed


Pro Corda Trust – A Suffolk Retreat


Senri-Sentei - Garage Garden


Viking Cruises Mekong Garden 


Show Gardens - główne ogrody pokazowe


Welcome to Yorkshire


The Harrods British Eccentrics Garden


The Morgan Stanley Garden for Great Ormond Street Hospital 


Ogród matematyczny


Prowansalski ogród zmysłów


Australijski ogród skrojony na miarę


Jordański ogród suszy


The Chelsea Barracks Garden - nowoczesny ogród miejski


The M & G Garden - ogród krajobrazowy w pigułce


The Telegraph Garden - Best Show Garden 2016
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ogródek Robaczka , Blogger