niedziela, 7 sierpnia 2016

The Harrods British Eccentrics Garden

Kolejny projekt to ekscentryczna wizja angielskiego ogrodu autorstwa..Irlandczyka, Diarmuid Gavina, który jako projektant słynął dotychczas z bardziej oszczędnego, nowoczesnego stylu. Tegoroczny ogród sponsorowany przez Harrodsa miał być w założeniu nieco bajkowy, kolorowy i dowcipny, ale jednocześnie przerysowany i ekspresyjny.Źródło: RHS
Trudno obiektywnie opisać ten ogród, bo był to chyba najbardziej prowokacyjny projekt spośród głównych pokazowych. Na pierwszy rzut oka wydawał się przerysowany w formie i krzykliwy w kolorystyce, ale jeśli przyjrzeć się detalom można dostrzec to. co zinterpretował autor, spojrzenie z dystansem na brytyjskie ogrodnictwo.

Choć w nietypowym dla siebie stylu i konwencji, D. Gavin dał się ponieść zadaniu i inspirowany brytyjskim bajkopisarstwem oraz kulturą ogrodniczą tego kraju stworzył nietuzinkowy, nieco groteskowy ogród z atrakcjami. I to jakimi!

Strzyżone topiary obracały się wokół własnej osi
Co kwadrans ogród się zmieniał w wesołe miasteczko! Laurowe stożki w alei głównej kręciły się jak karuzele, na bylinowych rabatach spod ziemii wyrastały bukszpanowe kule, na wysięgniku wyjeżdżały olbrzymie nożyce do topiarów, rabata wokół wieży mini-zameczku kręciła się wkoło, skrzynki okienne z kwiatami wędrowały do poziomu dachu, a dach budynku lewitował!
Gdy jeden z takich pokazów podziwiałam ze zdumieniem, spod unoszącego się dachu wyłonił się uśmiechnięty Diarmuid machający do tłumu :-D
Zegar słoneczny na postumencie 
To ogród, który miał intrygować, wzbudzać ciekawość i bawić - i to zadanie spełnił. Każdy cykl ruchomych atrakcji spotykał się z głośnym aplausem publiczności :-D
Projekt Gavina to ogród w krzywym zwierciadle - nie można czytać go dosłownie, bo to mija się z zamysłem twórcy, a najlepiej świadczył o tym szeroki uśmiech autora, gdy wynurzył się z wieży w czasie pokazu :-)


The Harrods British Eccentrics Garden

Projektant: Diarmuid Gavin

Nagroda: Silver-Giltwielobarwne rabaty bylinowe
róża Jacqueline du Pre, łubin Masterpiece i kozłek lekarski


Naparstnice, róże, szałwia  i przywrotnik - to sprawdzony zestaw 
bajkowa sceneria czy pastiż?

W centralnym miejscu w ogrodzie znajdował się prostokątny zbiornik wodny
Terakotowe donice z lawendą zdobiły główną alejkę
Orlaya
Bylinowa łąka
Rachel de Thame
Ruchome atrakcje tego ogrodu można obejrzeć na filmie promującym projekt Harrods'a :


2 komentarze:

  1. Nie przepadam za osobowością Gavina. Ten projekt efektowny! Z przymrużeniem oka pokazał wszystko to (prawie), co możemy zobaczyć i co kochamy w angielskich ogrodach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaletą tego ogrodu był właśnie duży poziom autoironii i dystansu projektanta, myślę, że to się udało! Nieco bajkowa konwencja podobała się też publiczności, był chyba najtłumniej obleganym ogrodem w tym roku ;-)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Ogródek Robaczka , Blogger