niedziela, 7 sierpnia 2016

Welcome to Yorkshire
Pierwszy z dużych ogrodów pokazowych, który obejrzeliśmy to Welcome to Yorkshire, Matthew Wilsona. Ten największy wśród pokazowych ogrodów w tym roku prezentuje bogate dziedzictwo kulturowe regionu w pięknej scenerii. Głównym elementem ogrodu jest drewniana konstrukcja w kształcie okna średniowiecznej katedry w York Minister. W ogrodzie znajduje się 5 witraży z ręcznie dmuchanego i barwionego szkła, wykonane XV-wieczną metodą rzemieślniczą, taką samą, jaką stosowano wykonując witraże katedry. Ogród to swoista celebracja 600-letniej tradycji rzemieślniczej, szczególnie kamieniarskiej, z której słynie region Yorskhire.


Schody prowadzące do monumentalnej budowli i tarasy w ogrodzie wykonane z pięknego piaskowca przywiezionego specjalnie na wystawę, oczywiście z Yorkshire (yorkstone).
Roślinność podzielona jest na dwie strefy - dolne tarasy to nasadzenia głównie bylinowe, odzwierciedlające kolorystykę witraży, natomiast w górnej dominuje leśny styl ogrodu z dużymi rododendronami, kalinami i roślinami cienia w poszyciu. Rabaty poprzecinane są kanałami wodnymi, których zwieńczeniem jest basen na górnym tarasie, w którym niczym w zwierciadle migoczą witraże. Mimo pochmurnego dnia, gra świateł przenikające przez witraże dawała efekt subtelnej ciepłej poświaty...


Główne elementy roślinne projektu to rodzime gatunki z tego regionu - pokaźne dęby i głogi, kaliny, stewarcje...a wśród bylin na "rabatach witrażowych" dominowały irysy (cudne odmiany Mer de Sud i Deep Black), peonie, kukliki, jarzmianki, dziewany, bodziszki, delikatne trawy, rutewki i wszechobecna, rozświetlająca orlaya..Ogród ma dla mnie szczególny urok, ponieważ zupełnie niespodziewanie miałam szansę zwiedzić go "od wewnątrz". Projektant, Matthew Wilson zauważył z jakim zaangażowaniem fotografuję nasadzenia i zaprosił mnie do środka 😯 Mimo dość surowej oceny sędziów i niewątpliwego rozczarowania dla samego Matthew Wilsona, ogród został doceniony przez publiczność, która uznała go najlepszym ogrodem w kategorii dużych ogrodów pokazowych.


Welcome to Yorkshire

Projektant: Matthew Wilson

Nagroda: Silver, nagroda publiczności za najlepszy ogród pokazowy


cienisty zakątek z rododendronami
budowla z piaskowca zdobiona witrażami inspirowana oknem katedry z Yorkshire 
Kanały wodne przecinały całą scenerię


ciepłe kolory irysów i dziewanny korespondują z barwnymi witrażami
Ogród widziany "od wewnątrz"zyskał dodatkowy wymiar - stopniowany taras z piaskowca jakby unosił się nad kwietnymi rabatami

Matthew Wilson, autor projektu


witraże w lustrzanym odbiciu wody

2 komentarze:

 1. Podoba mi się! Altana inspirowana oknem katedry cudowna (kształt, witraże), poza wieżyczkami z narożnikach, to bym zmieniła.
  Uwielbiam efekt odbicia w nieruchomej wodzie, a kamień z Yorku to moje marzenie nie do zrealizowania. Kompozycje roślinne "moje".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za ten wpis Iza! Ten ogród również mi przypadł do gustu, właśnie ze względu na ciekawe kompozycje roślin - bez nadmiernej egzotyki, za to bardzo energetyczny mix. Witraże robiły nieprawdopodobne wrażenie, zwłaszcza w otoczeniu wody. Ciepłe światło sączące się do ogrodu przez kolorowe szkło nadawało całości bardzo przytulnego wyrazu. Doceniła to publiczność przyznając swoje oceny, szkoda że nie sędziowie...ale ich oceny bywają kontrowersyjne. Nie wiem czy pamiętasz ogród Wilsona z CHFS 2015r.? W mojej ocenie świetna aranżacja, również spotkała się z dość krytycznym werdyktem sędziowskim...Pozdrawiam!

   Usuń

Copyright © 2016 Ogródek Robaczka , Blogger