sobota, 7 stycznia 2017

Royal Bank of Canada Garden - Jordański ogród suszy

The Royal Bank of Canada kolejny już raz sfinansował ogród, który celebruje wodę jako źródło życia, a inspiracją był naturalny krajobraz północnej Jordanii. Projekt autorstwa 29-letniego Hugo Bugg'a, który 2 lata temu na ChFS szturmem wdarł się do światowej czołówki projektantów, cechuje surowy krajobraz regionu dotkniętego permanentną suszą.
W ogrodzie wykorzystano wyłącznie rodzime gatunki, w tym charakterystyczne dla tego regionu śródziemnomorskie sosny, które są obecnie gatunkiem zagrożonym w tamtejszy siedlisku, w północno-zachodniej Jordanii. 
Przygotowując projekt, autor spędził kilka miesięcy w Jordanii i zainspirowany kulturą tego regionu stworzył ogród, z którego bije ważny przekaz - woda to luksus, na jaki nie można sobie pozwolić w wielu zakątkach naszej planety, zatem szanujmy ją. Jednocześnie ogród to żywe świadectwo, jak piękne mogą być suche krajobrazy i rodzima flora przy minimalnych opadach deszczu. 

Kamienne, geometryczne rzeźby w ogrodzie i centralnie ulokowane źródła wody to symbolika zaczerpnięta z islamu, podkreślająca 'świętość" akwenu i związek między wodą, człowiekiem i życiem. 

Tłem nasadzeniem są czarne, płócienne graniastosłupy, pokryte tkaniną, ręcznie wyrabianą przez beduinów z koziej wełny i..sprowadzoną specjalnie z Jordanii na tą okoliczność.


Royal Bank of Canada Garden
Projektant: Hugo Bugg
Nagroda: Silver-Gilt


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ogródek Robaczka , Blogger