sobota, 7 stycznia 2017

The Winton Beauty of Mathematics Garden


Na pierwszy rzut oka mnie nie zachwycił. Dużo się dzieje w nasadzeniach (ponad 200 gatunków), sporo pustynnych roślin i kolorystyka zgaszonych brązów, która nie chwyciła mnie za serce. Ale ten ogród trzeba odkrywać...poznawać. Z każdą chwilą zyskiwał, a historia którą opowiada, jest bardzo intrygująca!
Okazuje się, że prawa matematyki są podstawą dla wszystkich roślin, tłumaczą filozofię wzrostu i cykl życia. Prawa matematyki można odnaleźć w wielu aspektach natury – wyjaśniają zarówno fizyczne właściwości roślin, jak i w przebieg zmian w przyrodzie.

Szczególne znaczenie dla projektu mają rozchodniki, juki, sosny, trawy, dziewanny, kukliki i irysy. Kwitnące byliny dobrane są w charakterystycznych kolorach ziemii, z przewagą brunatnej purpury, srebra i bieli.


Roślinność w kolorach miedzi, rudych brązów i zgaszonych pomarańczy. Kukliki, irysy bródkowe, liatry i ażurowe trawy
Układ ogrodu odzwierciedla wzrost kwiatu od nasiona (oczko wodne w idealnym kształcie spirali Fibonnaciego) poprzez łodygę (wygięta w łuku ławka z miedzianym dekorem) i kwiat (piętrowa altana w głębi ogrodu).

Całość sprawia wrażenie bardzo dynamicznej projekcji - wzrok podąża ścieżkami, które giną za zakrętem, ruch prowadzony jest łukowatymi liniami, a przez to ogród zyskuje głębię mimo stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Świetna lekcja projektowania jak dla mnie i niewątpliwa inspiracja!

The Winton Beauty of Mathematics Garden
Projektant: Nick Bailey
Nagroda: Silver-giltBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ogródek Robaczka , Blogger