sobota, 7 stycznia 2017

L'Occitane Garden - Prowansalski ogród zmysłów

Kolejny ogród to niewątpliwy dowód na wyjątkowość Chelsea - nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie obok ogrodów kipiących zielenią pod koronami gęstych drzew, znajdziemy przytulny kawałek północnej Prowansji na spękanej słońcem kamienistej ziemii...


James Basson już drugi rok z rzędu zaprasza zwiedzających do swojej małej Prowansji w środku Londynu. Z okazji 40-tej rocznicy marki L'Occitane zaprojektował ogród będący kwintesencją Prowansji i celebracją tego regionu. W 1976 roku, w Grasse, w samym sercu Prowansji, młody Olivier Baussan znalazł porzuconą starą destylarnię parową i rozpoczął produkcję olejków eterycznych z lawendy i rozmarynu czym zapoczątkował produkcję naturalnych kosmetyków znanej francuskiej marki. Ogród jest próbą odtworzenia surowego piękna Haute Provence, więc mamy skraj pola lawendy, fragment górzystego krajobrazu i naturalnie okaleczone (połamane wiatrem), drzewa migdałowe typowe dla tego obszaru. Delikatny strumień biegnie od suchego murku z kamienia, przez środku ogrodu i znika pod suchym kamiennym mostem. 
To bez wątpienia gród sensoryczny - zapach lawendy i bijące cieplo z rozgrzanego kamienia z delikatną nutką migdałów oddają atmosferę tego ogrodu.


W ogrodzie wykorzystano trzysta odmiany roślin charakterystycznych dla regionu, a wszystkie materiały (kamienie, ziemia, drzewa i inne rośliny) zostały przywiezione z Prowansji. Murek i mostek też budowali rzemieślnicy specjalnie sprowadzeni z Prowansji.


ps. Wszystkim, którym ogród przypomina nieco zapuszczone zarośla (niekoniecznie prowansalskie 😏) pragnę przypomnieć, że to jest wiernie odtworzony krajobraz w miejscu, gdzie jeszcze miesiąc temu... był równy jak stół kawałek trawnika...


L'Occitane Garden
Projektant: James Basson
Nagroda: Goldsuchy murek układany przez rzemieślników z Francji tradycyjną metodą, bez zaprawy
Kamienne schodki z tyłu ogrodu, kręta ścieżka znikająca w gęstwinie dodają założeniu naturalnej autentyczności
Migdałowe drzewa, suchy strumień

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ogródek Robaczka , Blogger