sobota, 7 stycznia 2017

The Telegraph Garden - Best Show Garden 2016

Ogród Andy Sturgeona, który w tym roku zdobył największe uznanie sędziów i główną nagrodę w kategorii dużych ogrodów pokazowych. Surowy krajobraz, nieco surrealistyczny, ale z silnym przekazem. Szokuje, skłania do refleksji, inspiruje..innymi słowy, kwintesencja ogrodu pokazowego. Na zdjęciach, oglądanych przed pokazem nie zrobił na mnie piorunującego wrażenia, ale zyskuje - i to zdecydowanie - w odbiorze bezpośrednim.Ogród zainspirowany jest geologią naszej planety i dramatycznymi wydarzeniami sprzed wieków, które ukształtowały nasz krajobraz i formowały powierzchnię Ziemii przez miliony lat.Według projektanta, Andy Sturgeona, to ogród, który ukazuje jak ulotna jest rola człowieka w kontekście zmian zachodzących na powierzchni naszej planety.
Dramatyczne bryły z brązu przedstawiają pasma gór, ze strumieniem płynącym u podnóża w kamiennym wąwozie. Nasadzenia są bardzo oszczędne, półpustynne, w zgaszonej kolorystyce wulkanicznej ziemii, nawiązujące do krajobrazu Sierra Madre w Kalifornii.

The Telegraph Garden

Projektant: Andy Sturgeon

Nagroda: Gold, Best Show Garden (najlepszy ogród pokazowy)

Elementy architektury z piaskowca doskonale spajają się z otoczeniem wody - strumień przepływał pod całym ogrodem
Oryginalne palenisko
Egzotyczna, pomarańczowa naparstnica zrobiła furorę! 


1 komentarz:

  1. Jeśli potraktować ten ogród jako konceptualny - jest interesujący. Jeśli patrzeć jako na pomysł na piękne miejsce do przebywania - nie podoba mi się, jest nieprzyjazny w odbiorze.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Ogródek Robaczka , Blogger